Egy olyan világban ahol mindenki nagy érdeklődéssel fordul a kriptovaluták irányába, nagy szerepet játszik az elővigyázatosság.
Csupán abból kifolyólag, hogy ez egy viszonylag új technológia ami napról napra fejlődik, erősödik, és alkalmazkodik a különböző külső hatásokra.
A kriptovaluták decentralizált mivolta, egy első kézből tökéletesnek tűnő rendszer. Csak abba gondoljunk bele, hogy például egy pénz átutalásra, a blokklánc technológiában értelemszerűen kriptovaluta átutaláskor nincs közvetítő. Az átutalás kizárólag két személy között zajlik. Ez első látásra nagyon is jól hangzik, nincs közvetítő, nincs plusz költség. Ugyanakkor az átutalás titkosított.
Pontosan ezek az előnyök határozhatják meg az egyik kockázati faktort. De vegyük sorra őket:

Akár nullára is visszaeshet az értéke.
A kriptovaluta, egy digitális érték, nincs kézzelfogható,
fizikai megfelelője. Értékét meghatározza a kereslet-kínálat, de ugyanakkor az
energiahasználat, a hasznosság vagy a közvélemény. Ha a kriptovalutát semmire
sem használhatjuk, illetve nem sikerül a közvélemény központjába kerüljön, hogy
mindenki beszéljen róla, az értéke csökken. Ilyenkor megbillen a kereslet-kínálat faktor.
Az érdeklődés a kriptovaluták iránt, napról napra nő. Viszont ez az érdeklődés, egy vak befektetési lázt okozhat. Mindenki vadássza azt a pillanatot, amelyben megszerezhet egy értékes információt, amivel gyorsan meggazdagodhat. Ilyenkor lépnek a színre a csalók.
Mégsem annyira biztonságos
Habár a blokklánc technológia éppen ezért híres, hogy majdnem 100%-s biztonságot garantál a tranzakciókra, az nem jelenti azt, hogy a csalók nem tartják a lépést és nem cselekednek újabbnál újabb tervek szerint.
Például egy kezdő kriptovaluta esetében, ahol a mennyiség-érték alacsony, egy jól eltervezett csoportos vásárlás – eladással igen nagy mértékben befolyásolható az illető digitális pénznem piaci értéke. A pszeudo befektetők határozzák meg mikor éri el csúcsot, mikor kell hirtelen eladni, hogy egy fabrikált nyerességet zsebeljenek be.
Továbbá, mindaddig amíg a saját privát kulcsodat csak te birtoklod, az elektronikus pénztálcád feltörhetetlen, ellenben ha ez hozzáférhető lesz, a kripto összeg utalható , mehet olyan irányba ami visszafordíthatatlan.
Nincs védőháló
Ha a fenti szerencsétlenség megtörténik, vagy egyszerűen csak nullára zuhan a valuta értéke, különböző okok miatt, akkor az egyszerűen elúszott. Nincs banki vagy állami biztosítás, nincs kárpótlás, a gyorsan szerzett nyerességeknek ez lehet egy potenciális hátulütője. Ahogy jön, úgy is mehet. Persze erre is van megoldás, egy figyelmesen, több értékből összeállított portfólió, ami szükség esetén enyhítheti a veszteségeket.
Habár az államok felől létezik akarat a kriptovaluták világába aktívan részt venni, hogy ilyenformán a hatóságok is tarthassák a lépést a trenddel, vannak akadályok amelyek megnehezítik jelenlétüket. A rendszer nem felügyelhető. Attól, hogy a pénzügyi tranzakciók vonala nem vezethető vissza és ultra titkos, a kripto fizetés, az alvilág egyik kedvelt fizetési eszköze.
Bizonytalan adózási szabályok
Ez egy folyamatosan frissülő valóság. Az világ országai ráismertek a nagy jövedelem lehetőségekre ezen a téren, ezért az adózási szabályokkal próbálják elérni ezt a technológiát. Viszont ez nem mindig sikerül. Vannak országok ahol a kriptovaluta nyereség árucikként van
besorolva, egy teljesen más adózási kategóriába kerül, vannak országok ahol külön valutaként kezelik . A blokklánc, folyamatosan fejlődik. Napról napra újabb fogalmak születnek. Abból adódóan hogy ez egy decentralizált világ, amit nem egy központ fejleszt és irányít , hanem elméletileg mindenki aki teheti hozzájárul, a fejlődés gyorsasága eszméletlen. De az adózásról ne feledkezzünk meg, hogy később ne ránk üssön ez ki. Abban az esetben ha magánszemély vagy cég-ként pénzre vagy eszközre cseréljük a kripto valutákat, ezzel jövedelmet generálva, akkor országtól függően ez adóköteles. Magyarországon például, tavaly óta, 15%-os szja magánszemélyeknek.